Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tshernobyl – Fukushima – Olkiluoto?

    Kotimaa
    27.4.2011 - 11:20
    Tiedonantaja
    Toivo Koivisto
    Mielenosoituksessa haluttiin muistuttaa päättäjiä ydinvoiman uhkista. / Toivo Koivisto |

    Tshernobylin ydinonnettomuudesta tuli viime tiistaina kuluneeksi 25 vuotta. Helsingissä järjestetty ydinvoiman vastainen mielenosoituskulkue sai liikkeelle tuhat osanottajaa. Mielenosoituksessa haluttiin muistuttaa päättäjiä ydinvoiman uhkista, joista tuoreena esimerkkinä Japanin Fukushima, missä tilanne äityi lopulta lähes yhtä vakavaksi kuin Tshernobylissa.

    Huhtikuun 26. 1986 silloisen Ukrainan sosialistisen neuvostotasavallan alueella tapahtunut voimalaonnettomuus aiheutti Ukrainan mukaan vuosina 1986-2000 noin 150 miljardin dollarin vahingot. Venäjän tiedeakatemia arvioi, että jopa 200 000 ihmistä kuoli ennenaikaisesti onnettomuuden vuoksi.

    Ydinvoima tuottaa ydinaseita

    Mielenosoituskulkue eteni Helsingin Rautatietorilta Esplanadille ja Mannerheimintietä eduskuntatalolle, missä uusi eduskunta on aloittanut järjestäytymisen. Muutama lähinnä vihreiden ja vasemmistoliiton kansanedustaja oli ehtinyt mielenosoitukseenkin asti.

    Ydinvoiman vastustaminen on myös rauhanliikkeelle tärkeä teema. Rauhanliiton toiminnanjohtaja Laura Lodenius nosti esille valtamediassa harvoin todetun linkin ydinvoiman ja ydinaseiden välillä.

    – Ydinaseissa käytetään ydinvoimaloista saatua ja sen jälkeen edelleen rikastettua polttoainetta. Pelko, että ydinasemateriaalia joutuu sellaisille tahoille joiden todellakaan emme halua saavan mahdollisuutta rakentaa likaista pommia tai oikeaa ydinasetta, on todellinen, sanoi Lodenius.

    Vaihtoehtoja ydinvoimalle on

    Riskit kiinnostavat vain kun ne toteutuvat, harmitteli Suomen Luonnonsuojeluliiton ympäristönsuojelupäällikkö Jouni Nissinen. Hän pelkäsi, että Fukushiman tapahtumien opetukset unohtuvat nousevan ydinvoimakiiman alle.

    Nissisen mukaan keskustelu ydinvoiman riskeistä on ajankohtaista juuri nyt, kun uutta hallitusta ja sen ohjelmaa sorvataan eduskunnassa. Hän muistutti, että Olkiluotoon nouseva kolmosreaktori on maailman suurin ydinreaktori, johon sisältyvät riskit ovat myös omaa luokkaansa.

    Ydinvoiman vastustajat eivät tyydy pelkkään vastustamiseen, vaan esille otettiin myös vaihtoehtoja: uusiutuvaa energiaa ja energiansäästöä.

    – Monet selvitykset ja enenevässä määrin myös käytäntö osoittavat, että energiatehokkuus ja uusiutuvien energiamuotojen kirjo riittävät turvaamaan sähkönsaannin nyt ja tulevaisuudessa, sanoi Nissinen.

    Pohjois-Suomeen tulossa Fuku-Simo?

    Fennovoima suunnittelee ydinvoimalaa Simoon. Tarkoitus olisi, että voimala saisi lauhdevetensä Perämeren Karsikon matalikolta.

    Meri-Lapin ydinverkoston Hilkka Lipposen mukaan tämä olisi turmiollista paikalliselle kalakannalle sekä lohen ja vaellussiian parveilulle. Uhanalaiset vaelluskalakannat tuhoutuisivat muutamassa vuodessa.

    Viranomaisten mukaan Japanin Fukushiman kaltainen tsunami on mahdoton Perämerellä. Lipposen mukaan tsunamin sijasta kasautuva ahtojää voi aiheuttaa Simossakin ”Fuku-Simo” -ydinturman.

    – Perämeri on matala, ja ahtojäät kasautuvat sen rantavesiin jopa kymmenen metriä korkeiksi pohjaan ulottuvaksi röykkiöiksi, jotka voivat estää lauhdeveden oton kuukausiksi, hän kertoi.

    Myös Kemissä järjestettiin tiistaina ydinvoiman vastainen mielenosoitus. Mielenosoittajat pystyttivät kävelykadulle muistokiven Tshernobylin ja Fukushiman onnettomuuksien uhreille. Kivessä muistutetaan säteilyvaaramerkin yhteydessä, että Tshernobylista on matkaa Kemiin 1 627 ja Fukushimasta 7 334 kilometriä.

    Huolestuttavaa on se, että Simon Karsikonniemeen suunnitellusta voimalasta on matkaa Kemin keskustaan vain 13,7 kilometriä.

    Piditkö lukemastasi? Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    23 pexels greece china news 81838757 12956300
    Ulkomaat
    25.10.2025
    Kari Ranta
    Tilaajille

    Kiinan saavutukset energia-alalla

    Kiina on saanut kivihiilen käytön tasaantumaan pitkään jatkuneen laajenemisen jälkeen.

    1113px Posti Group mail carrier in Helsinki, Finland, 2019
    Mielipiteet
    25.10.2025
    Jussi-Petteri Lappi
    Tilaajille

    Posti pörssissä – hukkuuko työntekijöiden ääni osakehuumaan?

    44 towfiqu barbhuiya 3aGZ7a97qwA unsplash
    Mielipiteet
    25.10.2025
    Riitta Tynjä
    Tilaajille

    Hallitus kyykyttää köyhiä

    Suomen kommunistisen puolueen puheenjohtaja Tiina Sandberg. Kuva Liisa Taskinen
    Kotimaa
    25.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväentalot haastavat yhteistyöhön

    Naton pääsihteeri Rutte joutuu vastaamaan korrupitosyyteeseen. kuva Saeima CC0 2.0.
    Uutiset
    25.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Naton hankintaviraston korruptioväitteet – Ranskan kommunistit vaativat tutkintaa

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Piditkö lukemastasi? Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tilaa lehti!

    Mekanismi M icon