Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    VIIKON PAKINA: Puukolla selkään

    Arkiston arkiston artikkeli
    26.10.2007 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 39/2007

    Yhä kinastellaan, mitä kokoomus lupasikaan ennen vaaleja naisvaltaisille koulutetuille aloille, ennen kaikkea sairaanhoitajille.

    Kokoomus lupasi paljonkin. Mutta erityisen merkittävä oli Jyrki Kataisen Ylen Vaalit 2007 -nettisivun haastattelussa 14.2. antama lupaus:

    ”Mitä enemmän naisvaltaisille koulutetuille aloille maksetaan yli yleisen korotustason, sitä enemmän olemme valmiit nostamaan kuntien saamia valtionosuuksia. Esitämme, että valtio siis maksaa kunnille sen osuuden naisvaltaisten alojen palkankorotuksesta, joka ylittää yleisen korotustason.”

    Eli mitä suurempia palkankorotuksia maksetaan, sitä enemmän kokoomus on valmis tulevassa hallituksessa nostamaan kuntien valtionosuuksia.

    Nyt kokoomus on hallituksessa ja Jyrki-boy julistaa, että ei tipu.

    Siis hoitajia puukolla selkään.

    * * *

    Helsingin Sanomat kysyi 20.10 viideltä ”asiantuntijalta”, miten Tehyn työtaistelussa käy. Vastaukset voi kiteyttää seuraavasti:

    Tehyssä ”ei ole mietitty” mitä joukkoirtisanoutumisista seuraa; ”mopo on karannut kauan sitten käsistä”; ”Tehy perääntyy”; ”Tehyn suosio on laskussa”; ”suuria ylimääräisiä palkankorotuksia ei tule”; ”todennäköisin ratkaisu on pitkä työehtosopimus”; ”valtiovalta voisi valmistella valmiuslainsäädännön käyttöönottoakin”, se ”horjuttaisi kenttää”.

    Keitä ”asiantuntijat” olivat? Ei tietoa, paitsi että yhden sanottiin olevan ”työntekijäjärjestön edustaja”. Haastateltavat eivät halunneet ”missään nimessä” esiintyä nimillään.

    Siis kuusi puukoniskua hoitajien selkään puskasta. Kuudennen livautti Hesari.

    * * *

    Nokian ja Shellin hallitusten puheenjohtajaa Jorma Ollilaa (optiotulot pelkästään Nokialta 35689379 euroa) haastateltiin 20.10. Lauantaiseurassa. Hoitajien työtaistelun tiimoilta hän kommentoi myös julkisen sektorin palkkoja.

    Ollila arveli, että julkisella sektorillakin ”täytyy jatkossa palkkoihin tulla mukaan se elementti, että jos tuottavuus paranee, jos toimitaan tehokkaammin, jos organisoidaan työt järkevästi”, ”sielläkin on mahdollisuuksia palkankorotuksiin”. Mutta jos vain ajatellaan tultavan ”perässä ilman omaa ponnistelua” ja ”toivotaan, että tulee samat korotukset kuin avoimella sektorilla, joka tekee kovasti töitä, jotta johtaminen olisi hyvää, rakenteet kunnossa, tuottavuus paranisi, niin näinhän ei voi olla.”

    Ollila antoi näin hienovaraisesti ymmärtää, että hoitoalalla ja muulla julkisella sektorilla ei osata organisoida töitä järkevästi, vaan toimitaan tehottomasti ja tuottamattomasti, mutta silti havitellaan palkankorotuksia ilman omaa ponnistelua.

    Siis hoitajia puukolla selkään.

    Totisesti, Jorma on oikea valinta Suomesta EU:n kehittämistä pohtivaan ”viisaiden” ryhmään.

    EERO


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Man Stressed At Work
    Politiikka
    23.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karenssien kiristykset ja toimeentulotuen leikkaukset ajavat ahdinkoon

    Työttömien Keskusjärjestön tuoreen kannanoton mukaan kevään 2026 aikana voimaan tulevat sosiaaliturvan heikennykset muodostavat kokonaisuuden, joka uhkaa romahduttaa kaikkein

    Suomi on nikkelin jalostusketjun ytimessä ja ihmisoikeusloukkaukset varjostavat globaalia arvoketjua. Kuva Aleksander Novikov CCO 4.0
    Politiikka
    22.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n sotateollisuus nojaa venäläiseen ja indonesialaiseen nikkeliin

    Kehitys kertoo rakenteellisesta köyhyydestä, sosiaaliturvan heikennyksistä ja työmarkkinoiden epävarmuudesta Kuva Theobondolfi CCO 4.0
    Politiikka
    21.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Perustoimeentulotuesta tullut pysyvä turva – yhä useampi jää tuen varaan pitkäksi aikaa

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!