Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    VIIKON PAKINA: Samaa jalkapallojoukkuetta

    Arkiston arkiston artikkeli
    11.9.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 33/11.9.2009

    Suomen vaalirahoitusskandaali kalpenee sen rinnalla, miten USA:n ja Naton valvonnassa suoritetut presidentinvaalit Afganistanissa hoideltiin.

    Barack Obama julisti pian Afganistanin vaalihuoneistojen sulkeuduttua, että vaalit olivat menestys ja uusi askel kohti demokratiaa. EU:n tarkkailijat kuvailivat vaaleja pääosin rehellisiksi.

    Vaaleissa annettiin riippumattoman vaalikomission mukaan vain vähän yli viisi miljoonaa ääntä. Siis vain 30–35 prosenttia äänioikeutetuista osallistui. Alustavan laskennan mukaan istuva presidentti Hamid Karzai sai yli 54 prosentin äänisaaliin.

    Afganistanin vaalivalituskomitea määräsi viime tiistaina äänten uudelleenlaskennan äänestyspaikoilla, joissa ilmoitettu äänestysaktiivisuus nousi sataan prosenttiin tai joissa yksi ehdokas sai yli 95 prosenttia äänistä.

    Jo edellisenä viikonloppuna keskusvaalilautakunta mitätöi 447 vaalihuoneiston tulokset eli noin 200000 ääntä. Epäilyjen mukaan äänistä yli miljoona eli lähes neljännes oli Karzain esikunnan tekaisemia valeääniä.

    The New York Timesin mukaan Karzain kannattajat olivat avanneet kaikkiaan 800 ”haamuvaalihuoneistoa”, joista lähetettiin tekaistut vaaliliput laskettaviksi.

    Shorabakin piirikunnassa Karzain kätyrien väitettiin sulkeneen kaikki äänestyspaikat ja väärentäneen sen jälkeen yli 20000 ääntä presidentille.

    Kandaharin maakunnassa kuvernööri apureineen täytti silminnäkijöiden mukaan vaaliuurnat itse.

    * * *

    Ääntenlaskennan loppusuoraa säestivät vauhdikkaat tempaukset.

    USA:n Kabulin-suurlähetystöä suojaavan turvayhtiön ArmorGroup North American miehet järjestivät juhlat, joissa riehuttiin puolialastomina, virtsattiin ympäriinsä ja juotiin votkaa toisten pyllyvaosta.

    Amerikkalaissotilaat hyökkäsivät 2.9. ruotsalaisen avustusjärjestön ylläpitämään sairaalaan, potkivat ovet hajalle, sitoivat neljän vartijan ja kahden potilaiden omaisen kädet sekä tunkeutuivat naispotilaiden osastolle.

    Viime viikon perjantaina USA teki ilmaiskun Kunduzissa ja tappoi asukkaiden arvion mukaan 150 siviiliä. Kun kenraali Stanley McChrystal otti yhteyttä alaisiinsa selvittääkseen mitä oli tapahtunut, hän huomasi, että he olivat joko liian juovuksissa tai liian krapulassa vastatakseen.

    * * *

    Maailmassa ei ole yhtään varsinkaan lännelle epämieluisaa valtiota, joiden vaaleja USA sekä Nato- ja EU-maat eivät olisi moittineet vilpillisiksi. Esimerkiksi Iranin äskeiset presidentinvaalit leimattiin lännessä vilpillisiksi, koska lännen ehdokas Mir-Hosein Musavi julistautui voittajaksi jo ennen kuin vaalihuoneistot olivat sulkeutuneetkaan.

    Nyt Afganistanin tapahtumat ovat vieneet pohjaa lännen hurskastelulta ja ”hyvää sotaa” koskevilta valheilta. Niinpä selitykset alkavat olla Alexander Stubbin tasoa (HS 9.9.):

    ”Toki on helppo olla Yhdysvaltojen kanssa siellä, koska me ollaan, EU ja Yhdysvallat, tavalla tai toisella samaa jalkapallojoukkuetta.”

    EERO


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Aalto-yliopiston tuore pitkittäistutkimus avaa poikkeuksellisen yksityiskohtaisen näkymän siihen, miten ihmisten verkkokäyttäytyminen heijastuu koettuun stressiin.

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!