Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ympäristön tuhoamiseen riittää rahaa, suojeluun ei

    Arkiston arkiston artikkeli
    2.10.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja 36/2.10.2009

    Tampereella Tiedonantajan 40-vuotisjuhlan yhteydessä järjestetty teematapaaminen Ilmastonmuutos ja Kööpenhaminan kokous keräsi mukavasti osanottajia. Alustajina toimivat Hanna Hakko Maan ystävistä ja ympäristöpäällikkö Maija Hakanen.

    Kööpenhaminassa järjestetään 7.-18. joulukuuta kansainvälinen ilmastokokous, jossa olisi tarkoituksena sopia toimista ilmastonmuutoksen hidastamiseksi. Hanna Hakko kertoi kokouksen tavoitteista ja kansalaisjärjestöjen odotuksista. Hän kritisoi EU:n ilmasto- ja energiapakettia, jossa tavoitteeksi on asetettu 20:n prosentin päästövähennys vuoteen 2020 mennessä verrattuna vuoden 1990 tasoon. Uuden tiedon valossa vähennyksen tulisi olla vähintään 40:n prosentin luokkaa, jotta olisi edes teoriassa mahdollista estää lämpötilan nousu yli kahdella asteella.

    Hakko painotti Kööpenhaminan kokouksen alla päästövähennysten tieteen- ja oikeudenmukaisuutta.

    – Nykyinen paketti sallisi vähennyksistä kolmasosan tehtävän unionin ulkopuolella. Päädyttiinpä Kööpenhaminassa millaiseen tulokseen tahansa, Suomen on laadittava oma ilmastolaki viiden prosentin vuotuisista päästövähennyksistä.

    Sotien ympäristötuhot

    Maija Hakanen laajensi näkökulmaa sodan aiheuttamiin ympäristötuhoihin. Irakin sodan aiheuttamat vuotuiset hiilidioksidipäästöt ovat suuremmat kuin 139:n valtion yhteenlasketut päästöt. Lisäksi sodan kustannuksilla olisi mahdollista rahoittaa koko maailman taistelu ilmaston lämpenemistä vastaan.

    – Kuudenneksella kaikkien maiden sotilasmenoista voitaisiin ratkaista paitsi ympäristöongelmat, myös suurimmat kehitysmaiden sosiaalisista ongelmista.

    Hakanen sivusi myös kapitalismin tuhoisaa luonnetta. Koska kapitalismin tarkoituksena on lähinnä tuottaa kasvua kasvun päälle, on sen oloissa mahdotonta saavuttaa ekologisesti tai sosiaalisesti kestävää yhteiskuntaa. Hakanen lainasi Bolivian presidentti Evo Moralesia, jonka mukaan maapallo on mahdollista pelastaa ottamalla nykyisen kilpailu- ja kulutushysterian tilalle sosialistiset periaatteet.

    Suomalaista vastarintaa suuryritysten kapitalistiselle tuhoamisvimmalle edustaa jyväskyläläinen Vaihtovirtaverkko, joka vaatii energiaomavaraisuutta ja kestävää tuotantoa ydinvoiman sijaan.

    LAURI ALHOJÄRVI

    Kirjoittaja on Helsingin ympäristölautakunnan jäsen.

    >>www.polttavakysymys.fi

    >>vaihtovirtaverkko.blogspot.com


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    YKn yleiskokous päätti vuonna 1977, että marraskuun 29. päivästä tulee kansainvälinen Palestiina solidaarisuuspäivä. Kuva Brahim Guedich CCO 4.0
    Uutiset
    26.11.2025
    Toimitus

    Paleface, Hakam, Fardoos Helal ja Dj Abdo Palestiinan solidaarisuustapahtumassa 29.11. Arbiksella

    Globaalisti vietetään lauantaina 29. marraskuuta YK:n kansainvälistä Palestiinan solidaarisuuspäivää.

    Uudessakaupungissa asuvan Suomisen työelämä kattaa yli neljä vuosikymmentä suomalaisessa teollisuudessa.
    Politiikka
    25.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Juha Suomisen työura kertoo työväenluokan arjesta

    piipaasihteeri 2
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    Kanna sinä köyhä sitä kuormaasi

    Punaposki kolumni
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Punaposki
    Tilaajille

    Järjetön, järjetön urheilumaailma

    DSC 6210
    Mielipiteet
    24.11.2025
    SKP
    Tilaajille

    Ihmisyyden rajaaminen johtaa fasismiin

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!