Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    200 000 vaatii turkistarhauksen lopettamista Suomessa

    Kotimaa
    29.5.2015 - 12:10
    Irene Auer
    Outi Mentula
    Noin kolme miljoonaa eläintä kuolee joka vuosi turkistarhoilla. / Outi Mentula |

    Kansainvälinen vetoomus eduskunnalle

    Torstaina 21. toukokuuta Helsingissä järjestettiin Suomen tähän mennessä suurin eläinoikeusaiheinen mielenosoitus. Järjestäjien mukaan osallistujia oli noin tuhat. Mielenosoittajat toimittivat uudelle eduskunnalle yli 200 000 nimen kansainvälisen vetoomuksen, jossa vaaditaan Suomea lopettamaan turkistarhaus. Myös eri maiden Suomen suurlähetystöillä järjestettiin mielenilmauksia samana päivänä.

    – Suomessa ei ymmärretä millaisena häpeätahrana turkistarhausta monesti ulkomailla pidetään, ja siksi teimme vetoomuksesta kansainvälisen, kertoo Heta Rousi, yksi vetoomuksen aloittajista.
    – Turkistarhausasetuksen uudistuksen näyttäessä juuri nyt eläinsuojelunäkökulmasta todella huolestuttavalta, on vetoomuksen luovuttaminen uudelle eduskunnalle todella ajankohtainen ja tärkeä signaali. Suomessa ei tunnuta edelleenkään ymmärtävän, minkälaisia eettisiä johtopäätöksiä muu läntinen maailma on turkistarhauksesta tekemässä, Animalian toiminnanjohtaja Salla Tuomivaara toteaa.

    Suomessa turkistarhausta perustellaan usein sillä, että tarhauskielto siirtäisi tuotannon maihin, joissa eläinten olot olisivat huonommat. Eläinoikeusaktivistien mukaan olot suomalaisilla turkistarhoilla eivät kuitenkaan eroa muista maista. Päinvastoin eläinsuojelulain rikkomuksia havaitaan Suomessa turkistarhoilla enemmän kuin muussa eläintuotannossa.

    Viro harkitsee tarhauskieltoa

    Monet Euroopan maat ovat lakkauttaneet turkistarhauksen epäeettisenä elinkeinona. Viron parlamentissa alkaa ensi viikolla keskustelu siitä, kielletäänkö turkistarhaus kokonaan. Tällä hetkellä Viron ainoa suuri turkistarha on suomalaisomistuksessa.
    Suomi on maailman suurin ketunnahkojen ja merkittävä minkinnahkojen tuottajamaa. Noin kolme miljoonaa eläintä kuolee joka vuosi turkistarhoilla.

    Kesällä 2013 päättynyt turkistarhauksen lopettamista ajanut Turkistarhaton Suomi -kampanja teki eräänlaista demokratian historiaa Suomessa ollen ensimmäinen eduskuntaan toimitettu ja käsitelty kansalaisaloite. Se keräsi allekirjoituksia lähes 70 000, mutta ei tullut eduskunnan hyväksymäksi.

    Piditkö lukemastasi? Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    23 pexels greece china news 81838757 12956300
    Ulkomaat
    25.10.2025
    Kari Ranta
    Tilaajille

    Kiinan saavutukset energia-alalla

    Kiina on saanut kivihiilen käytön tasaantumaan pitkään jatkuneen laajenemisen jälkeen.

    1113px Posti Group mail carrier in Helsinki, Finland, 2019
    Mielipiteet
    25.10.2025
    Jussi-Petteri Lappi
    Tilaajille

    Posti pörssissä – hukkuuko työntekijöiden ääni osakehuumaan?

    44 towfiqu barbhuiya 3aGZ7a97qwA unsplash
    Mielipiteet
    25.10.2025
    Riitta Tynjä
    Tilaajille

    Hallitus kyykyttää köyhiä

    Suomen kommunistisen puolueen puheenjohtaja Tiina Sandberg. Kuva Liisa Taskinen
    Kotimaa
    25.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväentalot haastavat yhteistyöhön

    Naton pääsihteeri Rutte joutuu vastaamaan korrupitosyyteeseen. kuva Saeima CC0 2.0.
    Uutiset
    25.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Naton hankintaviraston korruptioväitteet – Ranskan kommunistit vaativat tutkintaa

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Piditkö lukemastasi? Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tilaa lehti!

    Mekanismi M icon