Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Lenin ja tunnukset

    Teoria
    21.10.2014 - 15:45
    Marko Korvela

    Minkälainen on hyvä poliittinen tunnus tai slogan? Tätä pähkäilee varmasti moni eduskuntavaaliehdokaskin pikku hiljaa vaalien lähestyessä.

    Lenin pohti poliittisia tunnuksia heinäkuussa 1917 päivätyssä tekstissä, joka löytyy Koottujen teosten 13. osasta.

    Lenin analysoi, että Venäjän vallankumous oli heinäkuun puolessa välissä edennyt uuteen tilanteeseen. Rauhallinen vaihe oli takana ja edessä olisi kovaa vääntöä, mahdollisesti väkivaltaisiakin yhteenottoja.

    Alkuvuodesta Lenin kannatti ”Kaikki valta Neuvostoille” -tunnusta. Heinäkuussa Lenin arvioi, että tuo tunnus oli vanhentunut. Pääsyynä tähän oli nouseva vastavallankumouksellisuus ja Neuvostojen kyvyttömyys estää sitä. Päinvastoin, Lenin arvosteli ankarasti sitä, miten Neuvostot hieroivat sovintoa porvariston kanssa ja toimivat siten vallankumousta vastaan.

    Leninin mukaan vallankumouksellisia tunnuksia sorvatessa on pysyttävä konkretiassa. Keskeinen peruskysymys on, missä piilee todellinen valta kussakin poliittisessa tilanteessa: ”Kansan on ennen kaikkea ja parhaiten tiedettävä totuus, tiedettävä, kenen käsissä on todellisuudessa valtiovalta.” Lenin määritteli, että agitaatiotyön tehtävä on osoittaa kansan viholliset ja pikkuporvarilliset puolueet, jotka vielä uskaltavat luottaa kapitalisteihin.

    Tunnuksia laadittaessa ei Leninin mukana pidä katsoa taakse vaan tiukasti eteenpäin. Toimivien tunnusten on vastattava kunkin tilanteen ajankohtaista luokka- ja valtarakennetta. ”Jokainen tunnus on johdettava yleensä kaikista poliittisen tilanteen erikoisuuksista”, toteaa Lenin.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Teollisuusliiton Sisä Suomen aluetoimitsija Antti Salonen kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    6.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Teollisuusliiton Antti Salonen: Työntekijöille kuuluu suurempi osuus työn tuottamasta arvosta

    Palkansaajien ostovoima, työsuhdeturvan vahvistaminen, työmarkkinarikollisuuden torjunta ja työajan lyhentäminen ovat Teollisuusliiton keskeisiä tavoitteita ennen seuraavia ed

    SKPn varapuheenjohtaja Jiri Mäntysalo vastaanotti taideteoksen sekä teoksen Sosialismin teoria ja käytäntö Vietnamissa. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    5.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vietnamilaisdelegaatio Helsingissä

    Terrakottasotilaat saivat kypärät, poliitikot lisää kuria ja kontrollia Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    2.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiina vastaa uuden kehitysvaiheen haasteisiin – henkilöstöpäätöksiä ja korruption vastaista työtä

    KansA112717 nettiin
    Politiikka
    2.11.2026
    Jukka Pietiläinen
    Tilaajille

     Vasemmistoliitto hallituksessa 

    Anish Kapoorin Ancestor Serlachiuksessa – punainen vieras toisesta ajasta Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    2.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Punainen vieras toisesta ajasta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!