Suomen ay-liike mukaan eurooppalaiseen taisteluun
Eurooppalaisen ammattiyhdistysliikkeen taistelussa leikkauspolitiikkaa vastaan järjestetään 14. marraskuuta ensi kertaa yhteinen yleislakko Portugalissa, Espanjassa, Kreikassa, Kyproksella ja Maltalla. Lisäksi Saksassa, Ranskassa ja useissa muissa maissa on mielenosoituksia ja eräiden alojen lakkoja.
Euroopan ammatillinen yhteisjärjestö on kehottanut järjestämään kaikissa EU-maissa lakkoja, mielenosoituksia ja muuta toimintaa 14. marraskuuta vastalauseena hallitusten, EU:n ja pääomapiirien ajamalle työpaikkojen, palkkojen ja julkisten palvelujen leikkaamiselle.
Suomessa Kriittinen ay-verkosto, Palvelualojen ammattiliitto ja eräät ammattiosastot ovat vastanneet EAY:n kutsuun. Sen sijaan SAK:n, STTK:n ja Akavan johdossa ei järjestä toimintaa, vaikka hyökkäys työntekijöiden oikeuksia vastaan näkyy Suomessakin EK:n koventuneina otteina.
Ay-liikkeen joukkotoiminta ja laaja yhteistyö kansalaisliikkeiden kanssa on välttämätöntä
SKP:n keskuskomitea ilmaisee tukensa eurooppalaisen ay-liikkeen taistelulle ja kehottaa kommunisteja levittämään tietoa toimintapäivästä 14. marraskuuta. Ammattiyhdistysliikkeen joukkotoiminta ja laaja yhteistyö kansalaisliikkeiden kanssa on välttämätöntä, jotta voidaan torjua pyrkimykset polkea työehtoja, yksityistää julkisia palveluja, ajaa alas demokraattisia oikeuksia ja asettaa eri maiden työntekijät kilpailemaan toisiaan vastaan.
Leikkauspolitiikkaa on vastustettava
SDP:n ja Vasemmistoliiton osallistuminen kokoomuksen johtamaan hallitukseen ja EU:n leikkauspolitiikan toteuttamiseen ei saa hiljentää ammattiyhdistysliikettä, jonka tehtävänä on puolustaa jäsentensä ja yleensäkin työväen etuja.
SKP:n keskuskomitea vetoaa myös kansanedustajiin hallitusten sopiman EU:n talousliittosopimuksen hylkäämiseksi, koska sopimus pahentaa leikkauspolitiikkaa ja antaa EU-komissiolle vallan puuttua jäsenmaiden budjetteihin.
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Kotimaa
In English below! Tiedonantaja-festivaali tulee taas! Tänä vuonna tätä yhteiskunnallisen muutoksen, aktivismin ja yhteistyön festaria vietetään Rauhanasemalla, Helsingin Pasilassa lauantaina ja sunnuntaina 11.-12. lokakuuta. Ohjelmaa järjestetään lauantaina 11. lokakuuta Rauhanaseman lisäksi myös Pasilan kirjaston auditoriossa.
Orpo-Purran hallituksen sosiaaliturvaleikkaukset iskevät kipeimmin palvelualojen osa-aikatyötä tekeviin naisiin. Laboren uusi tutkimus paljastaa, että asumistuki ja työttömyysturva heikentyvät, toimeentulotuen tarve kasvaa ja arki muuttuu epävarmemmaksi. Johtava tutkija Milla Nyyssölä muistuttaa, että naiset kantavat suhteellisesti suurimman taakan. Tiedonantaja kysyy: kenelle hyvinvointivaltio enää on hyvinvointia?
Tampereen yliopiston tutkija Pentti Raittila käsitteli työväenlehdistön sisäisiä ristiriitoja Työväen historian ja perinteen tutkimuksen seuran kesäseminaarissa. Hämeen Yhteistyön toimitus kamppaili 1960–70-luvuilla journalistisen itsenäisyyden ja puolueuskollisuuden välillä, mikä johti ideologisiin törmäyksiin ja toimituksen kriisiin.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.