Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Eläkeiän nostaminen torjuttava!

    Arkiston arkiston artikkeli
    27.2.2009 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 8 /27.2.2009

    Hallitus aikoo maksattaa kasinotalouden laskut ja hyvätuloisten verohelpotukset eläkeläisillä, opiskelijoilla ja kuntien työntekijöillä. Hallitus esittää muun muassa eläkeiän nostamista kahdella vuodella. Samaan aikaan työnantajille ja hyvätuloisille esitetään lisää verohelpotuksia.

    Pääministeri Matti Vanhasen (kesk) mukaan nykyinen talouskriisi tekee helpommaksi tällaisten heikennysten ajamisen. Valtiovarainministeri Jyrki Katainen (kok) puolestaan perusteli heikennyksiä kansainvälisten rahoittajien ja työnantajapiirien toiveilla.

    SKP:n sihteeristö vetoaa ammattiyhdistysliikkeeseen, eläkeläisten, työttömien ja opiskelijoiden järjestöihin mielenosoitusten järjestämiseksi eläkeiän nostamista ja muita heikennyksiä vastaan. Erityisesti ay-liikkeeltä odotetaan nyt järeitä toimia.

    Leikkaisi myös eläkkeitä

    Hallitus sopi keskiviikkona politiikkariihessään, että vanhuuseläkkeelle pääsyn alaikärajaa nostetaan kahdella vuodella eli 65 vuoteen vuodesta 2011 alkaen. Lisäksi hallitus päätti toimista, joilla työkyvyttömyys- osa-aika- ja varhaiseläkkeelle pääsyä rajoitetaan vuodesta 2013 lukien.

    Hallituksen mukaan kyse on työurien pidentämisestä. Tosiasiassa suurin osa työntekijöistä ei jaksa työelämässä edes nykyiseen 63 vuoden eläke-ikään vaan keskimääräinen eläkkeelle jäämisen ikä on 59 – 60 vuotta. Hallituksen linja johtaakin siihen, että myös eläkkeet pienenevät kun entistä harvemmalle kertyy täysi eläke.

    Opiskelijoita hiostetaan

    Työuraa aiotaan pidentää molemmista päistä. Hallitus valmistelee pääsykoejärjestelmään ja opintotukeen muutoksia, joilla opiskelijoita pakotetaan valmistumaan nopeammin. Samalla aiotaan vaikeuttaa korkeakoulututkinnon suorittaneiden lisäopintoja.

    Hallitus vaatii opiskelijoita päätoimiseen opiskeluun, mutta ei lupaa nostaa opintorahaa tasolle, joka mahdollistaisi sen.

    Kunnille ”tuottavuusohjelma”

    Kunnat aiotaan velvoittaa laatimaan ”tuottavuusohjelmat”, joilla tehtäisiin entistä vähemmällä työvoimalla entistä enemmän ja vaativampia töitä. Vastaavanlainen tuottavuusohjelma on jo valtion puolella johtanut työpaikkojen vähentämiseen.

    Hallitus lupailee kunnille väliaikaista yhteisövero-osuuden ja valtionosuuksien nostamista. Kaikki summat jätettiin kuitenkin myöhemmin päätettäväksi. Ehtona tilapäiselle lisärahoitukselle on kuitenkin se, että kunnissa tehdään matalatasoiset palkkaratkaisut, karsitaan menoja, lisätään kilpailuttamista ja laajennetaan palvelujen ostamista yksityisilta yrityksiltä.

    Hyvätuloisille vero-ale

    Hallitus sopi politiikkariihessä lisäksi siitä, että se jatkaa valtion tuloverotuksen keventämistä tulopolitiikkaan liittyen. Myös pääomasijoittamisen ja yritysten verotusta kevennetään.

    Hallitus aikoo siis rahoittaa hyvätuloisten ja yritysten verotuksen keventämisen eläkeläisten, opiskelijoiden ja kuntien kustannuksella.

    Mielenosoitusten aika

    SKP:n sihteeristö pitää hallituksen esityksiä törkeänä yrityksenä heikentää työväenliikkeen, eläkeläisten ja opiskelijoiden saavuttamia oikeuksia. Esityksillä ei ole mitään tekemistä laman torjumisen kanssa. Niillä vain pahennetaan ja pitkitetään lamaa.

    Vastaavanlaiset esitykset ovat monissa muissa Euroopan maissa saaneet vastaansa suuret mielenosoitukset ja jopa yleislakkoja, sihteeristö vetoaa erityisesti ay-liikkeeseen. (TA)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Konservatiivinen alkoholipoliittinen linja vahvistuu. Kuva Arto Häkkilä CCO 4.0.
    Politiikka
    14.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Viinien myyminen päivittäistavarakaupoissa menettää kannatustaan

    ”Viinien myymistä päivittäistavarakaupoissa kannattavien osuus on pienentynyt 11 prosenttiyksikköä vuodesta 2022”, sanoo Kirsimarja Raitasalo, THL:n erikoistutkija, Tervey

    70 prosenttia nuorista kokee jatkuvaa painetta toimeentulosta. Kuva Jerzy Durczak CCO 2.0
    Uutiset
    13.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pelko toimeentulon menettämisestä nuorten arkea

    Elviira Davidowin mukaan ydinaseet ovat äärimmäinen ympäristöuhka – ei vain ihmisille, vaan koko elollisuudelle kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    12.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Kuinka paljon rohkeutta uskalletaan tänään jättää käyttämättä?”

    Ydinasepelote pyrkii normalisoimaan massiivisen väkivallan. Kuva Elviira Davidow
    Uutiset
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskuntatalolla vastustetaan ydinaseita

    Lämpimämpi loppuvuosi ja liukkaiden talvien vaihtelu näkyvät tilastoissa Kuva NIOSH Public domain
    Tutkimus
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työmatkatapaturmat vähenivät

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!