Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Nato-vastaista toimintaa Suomessa

    Kotimaa
    28.8.2014 - 9:39
    Tiedonantaja

    Torstaina 4. syyskuuta vietetään Euroopan laajuista toimintapäivää Natoa vastaan rauhan puolesta. Tuona päivänä julistamme ympäri Suomea itsellemme tuttuja ja rakkaita paikkoja Nato-vapaiksi alueiksi.

    Kutsumme ihmisiä ympäri Suomen 4. syyskuuta klo 18 valtaamaan joukolla julkisia paikkoja Nato-vapaiksi alueiksi. Helsingissä kokoonnumme Puolustusministeriön eteen Kasarmitorille.

    Kerrotaan joukolla puolustusministeri Haglundille, että Naton suuntaan ei oteta enää yhtään askelta.

    Ennen toimintapäivää voit kertoa tempauksesta kavereillesi. Ota kyltin kanssa kuva omasta paikastasi, jonne ei Natolla ole mitään asiaa! Voit lähettää kuvan tähän tapahtumaan.

    Ei isäntämaasopimuksia! Suomi on Nato-vapaa alue! : www.tinyurl.com/natovapaa

    Turussa mielenosoitus jo lauantaina

    Nato-laivue saapuu Turkuun yleisötilaisuuteen lauantaina 30. elokuuta klo 12. Tätä laivastoa tulee ottamaan vastaan Forum Marinumille (Linnankatu 72) mielenosoittajien ryhmä, joka protestoi vieraan vallan sotilasvoimien tuomista meidän aluevesillemme ja meidän maaperällemme.

    Mielenosoitus on Nato-vastainen ja aivan erityistä huomiota ja pahennusta herättää isäntämaasopimus, jonka avulla Suomea koetetaan viedä keittiön kautta Natoon Suomen kansan selvän enemmistön tahdon vastaisesti.

    Ensi viikolla allekirjoitettavaa isäntämaasopimusta on edistetty epäselvillä keinoilla ja kenties paitsi Naton omien liittymissääntöjen vastaisesti, myös mahdollisesti Suomen lakien ja hyvän tavan vastaisella tavalla.

    Haluamme ilmaista syvän pahastumisemme nykykehityksestä ja vastustaa liittymistä sotilasliittoon, jota johtava valtio on ollut sodissa eri puolilla maailmaa lähes koko olemassaolonsa ajan. Nato-laivasto ei ole tervetullut Suomeen, jonka kansa vastustaa sotilasliittoon liittymistä.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Peace Maailma kylässä 2025 kuva Tanja Ryhänen
    Kulttuuri
    4.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Dekolonisaatio ja diasporan toimijuus Maailma kylässä -festivaalin ytimessä – mutta kuka voi osallistua festivaaliin?

    Maailma kylässä -festivaali palaa toukokuussa Helsingin keskustaan teemalla Vapaus, mutta festivaalin ympärillä leijuu tänä vuonna myös toinen kysymys: onko tapahtuman tuott

    Kansainvälinen kampanja maamiinojen kieltämiseksi, ICBL, rikkoi nyt vuonna 1997 saamansa Nobelin rauhanpalkintonsa. Kuva Kaisu Kinnunen
    Politiikka
    3.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Nobel‑palanen‑kampanja varoittaa humanitaaristen normien murentumisesta

    Suomen kirjastolaitos elää murrosta, jossa palvelut ovat yhä useammin käytettävissä ilman henkilökuntaa. Kuva Marty B CCO 2.0
    Kulttuuri
    2.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Omatoimikirjastot kattavat jo lähes koko maan – mutta mitä tapahtuu kirjastoalan työlle?

    Ukrainan toistuvat drooni iskut Venäjän kohteisiin Suomenlahden eteläpuolella kärjistävät tilannetta myös Suomessa. Kuva Bengt Nyman CC0 4.0
    Uutiset
    1.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomi tutkii Ukrainan droonien harhautumista – ilmatilaloukkaus paljastaa suurvaltojen varjokamppailun

    Ilves on Suomen metsissä yhä yleisempi näky kuva John Loehr
    Tutkimus
    31.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tehometsätalous uhkaa ilvestä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!