Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Nokialla SKP:n kannatuksen nousu ylti liki lisäpaikkaan

    Arkiston arkiston artikkeli
    31.10.2008 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Tiedonantaja nro 40 / 31.10.2008

    SKP:lla oli Nokialla ennätyksellisen laaja ehdokasasettelu. Mutta vaikka ääniä tuli lisää, paikat säilyivät ennallaan kolmessa valtuutetussa. Valtuustossa jatkavat Herkku Hernesniemi, Tuula Palomäki ja Eero Salonen.

    – Tavoitteemme oli vähintään yksi lisäpaikka, mutta se jäi 38 äänen päähän. Saimme 98 ääntä lisää viime kuntavaaleihin verrattuna, ja eduskuntavaaleista lisäystä on yli 600 ääntä. SKP:n kannatus oli 6,5 prosenttia, kertoo Herkku Hernesniemi.

    Hän jatkaa, että kannatus oli vankkaa perinteisillä alueilla, mutta uusia alueita ei onnistuttu riittävästi tavoittamaan.

    – Näin suuri kokoomuksen, vihreiden ja perussuomalaisten voitto oli kieltämättä yllätys. Demarit ja vasemmistoliitto menettivät selvästi, joten vasemmalla vain SKP eteni, Eero Salonen toteaa.

    – Hyvän ehdokasasettelun perusteella odotimme realistisesti parempaa tulosta. Arvelen, että jätevedenpuhdistamoa koskevassa asiassa vihreät nostivat kannatustaan, Tuula Palomäki arvioi.

    Vaalitulos on monella tavoin merkittävä, sillä perinteinen työväenkaupunki muuttui porvarienemmistöiseksi ja kokoomus valtuuston suurimmaksi ryhmäksi. Myös perussuomalaisten nousu valtuustoon on poliittinen ajanmerkki.

    – Meidän on paljastettava perussuomalaisten käytännön politiikkaa ja seurattava heidän valtuustokäyttäytymistään, Eero Salonen esittää.

    Yhteistyöhön

    asiapohjalta

    Mutta miten Nokian kommunistit toimivat vaalien jälkeen, millaisia liittoutumia ja käytännön aloitteita on odotettavissa?

    – SKP:n ryhmä on jo esittänyt neuvottelutarjouksen Vasemmistoliitolle ja tulemme keskustelemaan muistakin yhteistyökuvioista, tilanne on avoin, sanoo Herkku Hernesniemi.

    – Vanhushuolto on aivan keskeinen asia. Vanhusten tehostettua palveluasumista ollaan yksityistämässä, joten on löydettävä kumppaneita sen pitämiseksi julkisena palveluna, sanoo Tuula Palomäki.

    SKP:n valtuutetut ovat tyytyväisiä siihen, että kaikki ryhmät haluavat terveyskeskuksen säilyvän kunnallisena erikoislääkärijohtoisena, mutta terveyskeskus- ja poliklinikkamaksujen korotuksista tulee kamppailukysymys. Valtuuston talousarviokokouksessa asia nousee varmasti esille.

    – Ketolanmäki Oy:n asuntojen myymistä tulemme vastustamaan edelleen. Liikuntapuolella ilmaiset harjoituskentät ovat vaarassa, jos yksityinen Nokia Areena toteutuu, ennakoi Eero Salonen.

    – 80 miljoonan euron hankkeelle ei ole vielä tiedossa rahoittajia. Vaarana on, että sitä rahoitetaan aikanaan verovaroilla myymällä kouluille kalliita liikuntavuoroja, sanoo Herkku Hernesniemi.

    Tässä joukko asioita, joiden puolesta SKP kutsuu nokialaisia kamppailuun ja hakee yhteistyökumppaneita valtuustosta.

    HANNU OITTINEN


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Konservatiivinen alkoholipoliittinen linja vahvistuu. Kuva Arto Häkkilä CCO 4.0.
    Politiikka
    14.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Viinien myyminen päivittäistavarakaupoissa menettää kannatustaan

    ”Viinien myymistä päivittäistavarakaupoissa kannattavien osuus on pienentynyt 11 prosenttiyksikköä vuodesta 2022”, sanoo Kirsimarja Raitasalo, THL:n erikoistutkija, Tervey

    70 prosenttia nuorista kokee jatkuvaa painetta toimeentulosta. Kuva Jerzy Durczak CCO 2.0
    Uutiset
    13.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pelko toimeentulon menettämisestä nuorten arkea

    Elviira Davidowin mukaan ydinaseet ovat äärimmäinen ympäristöuhka – ei vain ihmisille, vaan koko elollisuudelle kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    12.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Kuinka paljon rohkeutta uskalletaan tänään jättää käyttämättä?”

    Ydinasepelote pyrkii normalisoimaan massiivisen väkivallan. Kuva Elviira Davidow
    Uutiset
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskuntatalolla vastustetaan ydinaseita

    Lämpimämpi loppuvuosi ja liukkaiden talvien vaihtelu näkyvät tilastoissa Kuva NIOSH Public domain
    Tutkimus
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työmatkatapaturmat vähenivät

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!