Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    PAU ei hyväksy siirtymäaikaa

    Kotimaa
    25.9.2019 - 11:12
    PAU
    Digilehti: Tiedonantaja syyskuu 2019
    Heidi Nieminen

    Postin esittämä siirtymäaika ei ole hyväksyttävissä oleva ratkaisu, toteaa Posti- ja logistiikka-alan unionin puheenjohtaja Heidi Nieminen. Palkka-ale vaikeuttaisi työntekijöiden asemaa ja polkisi palkkoja koko allalla.

    Posti ilmoitti 17.9. täysin yksipuolisesti pakettilajittelijoiden kokonaispalkan säilymisen siirtymäajasta. PAUn aiempi kanta valtionyhtiö Postin työehtoshoppailusta ei tästä ilmoituksesta muuttunut mihinkään. Ratkaisuehdotus ei tuonut mitään uutta tilanteeseen.

    – Tässä ei luvata kenellekään mitään palkkatakuuta, luvattiin vain että kokonaispalkkasumma säilyy. Tilanne ei Postin ilmoituksella muutu mihinkään. Ihmisten palkkoja ollaan leikkaamassa edelleen, nyt vain epämääräisillä lupauksilla kahden vuoden siirtymäajasta, sanoo PAUn puheenjohtaja Heidi Nieminen.

    Posti perustelee työntekijöiden halpuuttamista kilpailukyvyllä ja alan murroksella. Pakettiliiketoiminta on kuitenkin kasvava bisnes, jossa Postin kilpailijat noudattavat tällä hetkellä Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT:n työehtosopimusta. Nieminen näkee, että nyt on vaara palkanalennusten leviämisestä laajemmallekin.

    ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!