Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vappu nostaa keskiöön työehtojen parantamisen!

    Kotimaa
    26.4.2021 - 14:07
    Petra Packalén, Kalle Niskanen
    Digilehti: Tiedonantaja huhtikuu 2021
    taisteleva työväen vappu
    Tule mukaan viettämään valtakunnallista virtuaalivappua Suomen kommunistisen puolueen

    Tiedonantajan vappuhaastattelussa kuullaan kahden ammattiyhdistysaktiivin ajatuksia ay- ja työväenliikkeestä sekä työehtojen parantamisesta tänä päivänä. Kuntavaalien lähestyessä haastatteluun saatiin luonnollisesti vaaleissa ehdolla olevat aktiivit!

    Pitkän linjan ammattiyhdistystoimija Arto Aijala teki yli 30 vuotta keskeytymätöntä kolmivuorotyötä linja-autonkuljettajana. Nyt työsuojelun asiantuntija Konalasta on ehdolla kuntavaaleissa Asukkaiden Helsinki -listalla. Millainen on miehen oma suhde ay-liikkeeseen?

    – Lämminhenkinen itse liikkeeseen, ei aina yksittäiseen toimijaan. PLM sopiessaan jostakin poikkeuksesta työpaikan työnteon ehtoihin, ei ole aina käyttänyt mahdollisuutta syventyä ajoissa muutoksiin ja sen mukanaan tuomiin uusiin pelisääntöihin. Yleensä ne ovat aina työntekijälle heikennyksiä.

    Entä ovatko Suomen ammattiliitot järjestörakenteeltaan tarpeeksi demokraattisia?

    – Siinä mielessä että liittojen päättäviin elimiin valittavat henkilöt valitaan henkilövaalilla, mutta sitten keskusjärjestöihin politbyroo täydentää itse itseään.

    Työnantajapuoli tuntuu aina olevan niskan päällä oleva osapuoli neuvotteluissa. ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Orpo–Purran hallitus aikoo helpottaa määräaikaisten työsopimusten solmimista, vaikka se tunnustaa omassa esityksessään, että uudistus lisää raskaus- ja perhevapaasyrjint

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    kuva Paju cco 3.0
    Kotimaa
    17.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asiakasmaksut estävät hoitoon hakeutumisen – yli puoli miljoonaa sote- ja varhaiskasvatuksen maksua ulosottoon

    Russia, Elektrostal. School No 15. img 09 (1)
    Tutkimus
    16.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalaistutkija väittää: Venäjän patrioottinen kasvatus hajottaa yhteisöt ja vahvistaa valtiollista kontrollia

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!