Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vasemmistoliitto – jäljet pelottavat

    Arkiston arkiston artikkeli
    12.5.2006 - 12:00
    Toimitus

    Alkuperäinen kirjoittaja: Lue lisää Tiedonantajasta nro 19/2006.

    Vasemmistoliiton ylimääräinen puoluekokous kokoontuu lauantaina valitsemaan puolueelle uuden puheenjohtajan Suvi-Anne Siimeksen tilalle. Onnea ja menestystä vaan sinne Tampereelle.

    Kaikki puheenjohtajaehdokkaat ovat pitäneet toinen toistaan komeampia puheita ja antaneet toinen toistaan lupaavampia haastatteluja: itsenäistä toimintaa tehostetaan, vasemmistolaisella linjalla pysytään, demareihin sulautumisesta ei voi olla puhettakaan, jne. Se on niin helppoa, kun ollaan oppositiossa.

    Ehdokkaat ovat kuitenkin sitoutuneet siihen vasemmistoliiton päätavoitteeseen, että seuraavien vaalien jälkeen on päästävä hallitukseen. Mitään ”turhia” reunaehtoja hallitukseen menolle ei aseteta. Hallitusyhteistyö myös kokoomuksen kanssa käy. Suomen nykyinen EU-politiikka pääpiirteissään käy. Natostakaan ei tehdä kynnyskysymystä. Ei myöskään ydinvoiman lisärakentamisesta. Julkisten palvelujen yksityistämiseen ja demokratian kaventamiseen tähtäävää kunta- ja palvelurakennehanketta vasemmistoliitto tukee SDP:n apupuolueena. Jne.

    Ilman pahantahtoisuutta kannattaa muistella, mitä vasemmistoliitto oli kahdessa Paavo Lipposen hallituksessa mukana tekemässä….

    (ES)


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Raskaussyrjintä Suomessa  tutkimuksen mukaan yleisin syrjinnän muoto on määräaikaisen työsuhteen jatkamatta jättäminen. Kuva Anneli Salo CCO 3.0.
    Politiikka
    20.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Raskaus- ja perhevapaasyrjintä lisääntyy – Talentia vaatii Orpo–Purran hallituksen lakimuutoksen perumista

    Orpo–Purran hallitus aikoo helpottaa määräaikaisten työsopimusten solmimista, vaikka se tunnustaa omassa esityksessään, että uudistus lisää raskaus- ja perhevapaasyrjint

    Texas A&M yliopisto kielsi haitalliseksi katsomiaan rotu  ja sukupuoli ideologioita. Kuva Dirk CCO 2.0
    Kulttuuri
    19.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Platon pannaan Texasissa – Žižek avaa kohun juuret tuoreessa esseessään

    kuva 3 Emma Grönqvist
    Tutkimus
    18.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Oikeiston woke-asenteita selittää erityisesti usko väestönvaihtoteoriaan

    kuva Paju cco 3.0
    Kotimaa
    17.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asiakasmaksut estävät hoitoon hakeutumisen – yli puoli miljoonaa sote- ja varhaiskasvatuksen maksua ulosottoon

    Russia, Elektrostal. School No 15. img 09 (1)
    Tutkimus
    16.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalaistutkija väittää: Venäjän patrioottinen kasvatus hajottaa yhteisöt ja vahvistaa valtiollista kontrollia

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!