Solidaarisuutta Turkin vangituille ay-aktiiveille
Turkki pitää vankiloissaan kymmeniä kuolemanvaarassa olevia poliittisia vankeja. Vangittuna on 42 ammattiyhdistysaktiivia, joista osa on jo iäkkäitä ja joiden terveydentila on erittäin heikko.
Turkin viranomaiset ovat jo vuosia pyrkineet tukahduttamaan vasemmistolaista ja ay-toimintaa sekä vangitsemaan kurdivähemmistön oikeuksien puolesta kamppailevia.
Eräs poliittisista vangeista on Murad Akincilar. Sveitsissä maanpaossa jo kahdeksan vuotta ollut Akincilar vangittiin lomamatkalla Istanbulissa viime syyskuussa. Kommunistiaktiivia syytetään muun muassa toiminnasta laittomassa järjestössä.
Muun muassa Sveitsin ammattiliitto UNIA sekä Euroopan vasemmiston puolue kampanjoivat Murad Akincilarin vapauttamisen puolesta.
Myös muut Turkin vangitut ay- ja vasemmistoaktiivit kaipaavat kipeästi solidaarisuusviestejä.
Lista vangeista ja ranskankielinen vetoomusteksti
Tekijä
Tilaa Tiedonantaja!
Piditkö lukemastasi?
Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin.
Tue Tiedonantajaa lahjoituksella
tai tilaa lehti kotiin!
Ulkomaat
Etelä-Vietnamin vapautumisen ja kansallisen yhdistymisen 50-vuotispäivä on historiallinen virstanpylväs, joka symboloi Vietnamin muuttumista sodan runtelemasta kansakunnasta dynaamiseksi, nousevaksi taloudeksi, jonka kasvu on jatkunut vuosikymmeniä. Maanlaajuinen muistotilaisuus noudattaa teemaa: ”Kevään 1975 suuri voitto – kansallisen yhtenäisyyden voima, pyrkimys rauhaan, kansalliseen itsenäisyyteen ja tahto yhdistyä”.
Vietnamin sota oli osa kylmä sotaa. Neuvostoliitto oli noussut suurvallaksi pystyttyään lyömään Hitlerin joukot itärintamalla ja kukistamaan fasismin. Useita Euroopan maita otti sosialistisen kehityssuunnan.
YHDYSVALLOISSA VALLITSI 1950- luvulla ja –60-luvun alkuvuosina kylmän sodan hengessä lietsottu kommunismin leviämisen pelko. Siihen liittyen maan sotilaalliset toimet Vietnamissa saivat alkuun myös laajaa tukea. Kun alkoi näyttää siltä, että Vietnamiin piti lähettää yhä enemmän nuoria miehiä ilman selvää sotastrategiaa ja tavoitteita, alkoi yleinen mielipide kääntyä. Samaan aikaan mustien kansalaisoikeusliike laajeni ja voimistui. Sota alkoi niellä varoja, joita olisi tarvittu kotimaassa julkisiin palveluihin.
Voit kommentoida Tiedonantaja.fi:n blogikirjoituksia käyttäjätunnuksella Kirjaudu sisään jollei sinulla ole vielä käyttäjätunnusta, Rekisteröi tunnus tästä
Jos osallistuit keskustelun vanhoilla Tiedonantaja.fi -sivuilla, voit palauttaa vanhat tietosi sähköpostiosoitteesi avulla. Klikkaa oheista linkkiä, syötä sähköpostiosoitteesi, ja saat piakkoin postiisi viestin, jonka avulla voit luoda uuden salasanan itsellesi. Palauta vanha käyttäjätunnus.